Efekt flush. Jak ograniczyć uderzenia ciepła po niacynie?

Przyjmowanie niacyny w postaci kwasu nikotynowego wiąże się najczęściej z występującymi uderzeniami ciepła. Niektóre osoby doświadczają ich już po zażyciu 25 miligramów, niektóre dopiero po 50 miligramach, a większość przy dawce wynoszącej 100 miligramów. Pierwsze wypieki pojawiają się na czole, a następnie obejmują kolejne części ciała, rzadko kiedy dochodząc do stóp.

Im większa dawka początkowa, tym większe pierwsze rumieńce, jednak w ich przypadku istnieje maksimum, którego nie da się przekroczyć nawet przy dalszym zwiększaniu dozy. Naczynia włosowate rozszerzają się, a przepływ krwi przez narządy zostaje zwiększony. Silniejszy przepływ krwi w organizmie i w obrębie skóry może utrzymywać się przez kilka godzin.

W przypadku stosowania dużych dawek początkowych wypieki związane z przyjmowaniem niacyny mogą być bardziej intensywne, jednak z każdą kolejną dozą zmniejszają się i w przypadku większości pacjentów stają się mało odczuwalne. Aby ograniczyć rumieńce i uderzenia ciepła niacynę powinno przyjmować się tuż po posiłku.

Zażywana na pusty żołądek niacyna może wywołać rumieńce w ciągu trzydziestu minut, jednak zazwyczaj dzieje się to szybciej. Jeśli natomiast przyjmujemy ją tuż po posiłku, efekt zaczerwienienia może być odłożony w czasie tak bardzo, że może nas zaskoczyć. Pamiętaj jednak, że jest to coś normalnego.

W przypadku przerwania leczenia na kilka dni, po jego wznowieniu ponownie doświadczymy wypieków i gorąca, jednak nie powinny być one tak silne, jak te towarzyszące pierwszej dawce.

Jak ograniczyć uderzenia ciepła po niacynie?

Dr Andrew W. Saul w książce Niacyna w leczeniu pisze w jaki sposób przyjmować i dawkować niacynę, aby ograniczyć tzw. efekt flush:

Osobiście przekonałem się, że najlepszym sposobem na kontrolowanie rumieńców jest rozpoczęcie kuracji od małej dawki niacyny i zwiększanie jej aż do momentu gdy po raz pierwszy poczujemy uderzenie gorąca. Jeśli nigdy wcześniej nie zażywałeś niacyny – zacznij od niskiej dozy 25 miligramów przyjmowanej trzy razy dziennie, z każdym posiłkiem. Kolejnego dnia zwiększ śniadaniową dawkę do 50 mg, pozostawiając pozostałe na niższym poziomie. Dzień trzeci to 50 mg po śniadaniu, 50 mg po obiedzie i 25 mg po kolacji, czwarty 50-50-50, piąty 75-50-50, szósty 75-75-50 i tak dalej. Poszczególne porcje należy zwiększać o 25 miligramów dziennie aż do pojawienia się uderzenia ciepła, co może trochę potrwać. (…)

Dochodzenie do nasycenia powinniśmy rozpocząć od przyjęcia dawki, która wywoła jedynie lekkie objawy, takie jak zaróżowienie się policzków, uszu, szyi, przedramion lub innych części ciała, które powinno ustąpić po upływie około dziesięciu minut. Jeżeli weźmiesz zbyt dużo niacyny, efekty mogą trwać dłużej i być bardziej widoczne. Jeśli więc przez pół godziny wyglądasz jak burak i czujesz się dziwnie, jest to jasny sygnał, że przesadziłeś. Pamiętaj też, że przyjmowanie dużych ilości niacyny na pusty żołądek z pewnością wywoła silny rumieniec, dlatego zażywaj ją po posiłku. (…)

Doktor Hoffer odkrył, iż przyjmowanie dużych dawek witaminy C zmienia działania niepożądane dużych ilości niacyny. Hoffer podawał więc swoim pacjentom tyle witaminy C, ile samej niacyny, jednak wyższe dawki kwasu askorbinowego wydają się być jeszcze bardziej skuteczne. Wspomnieliśmy już, że do najbardziej powszechnych skutków ubocznych należą: rumieńce i uderzenia ciepła, a także – w przypadku zbyt dużej dawki – nudności i wymioty. W ogólnym rozrachunku – jakiekolwiek działania niepożądane dotykają najczęściej osoby chorujące na wątrobę i/lub nadużywające alkoholu (co – wedle powszechnej opinii – można określić na podstawie testów czynnościowych wątroby). (…)

Dobrym pomysłem jest jednoczesne przyjmowanie niacyny i zgromadzonych w jednym suplemencie witamin z grupy B-kompleks, ponieważ podobnie jak baseballiści, lubią one grę zespołową.

Trzeba dodać, że są formy niacyny, które nie wywołują uderzeń ciepła. Więcej na ten temat w artykule:
https://zdrowie-psychiczne.edu.pl/formy-niacyny-ktora-z-nich-wybrac/

Źródło

Więcej informacji w książce: Abram Hoffer, Andrew W. Saul, Harold D. Foster – Niacyna w leczeniu.

Inne ciekawe artykuły:

Jak John Downing wyzdrowiał ze schizofrenii?

Podczas jednego ze spotkań Abrama Hoffera, Janet Downing opowiedziała niezwykłą historię wyzdrowienia swojego syna ze schizofrenii. Stało się to dzięki terapii witaminami - wysokimi dawkami niacyny i innych witamin. Zapraszam Czytaj dalej

Leczenie chronicznej schizofrenii przez 10 lat i więcej

W 1994 roku na łamach magazynu Journal of Orthomolecular Medicine kanadyjski biochemik, lekarz i psychiatra Abram Hoffer opublikował kilkudziesięciostronicowy dokument na temat wieloletniego leczenia osób chronicznie chorych na schizofrenię. Opisał Czytaj dalej

Skuteczność terapii ortomolekularnej w leczeniu schizofrenii

Doktor Abram Hoffer w ciągu 50 lat pracował z ponad 5 tysiącami pacjentów cierpiących na schizofrenię. W książce Vitamin B-3 Schizophrenia: Discovery, Recovery, Controversy opisał w tabeli, jakich wyników spodziewa Czytaj dalej

Jaką dietę stosować w przypadku schizofrenii?

Jeśli chodzi o sposób odżywiania to dr Abram Hoffer zalecał swoim pacjentom przestrzeganie dwóch zasad. Pierwszą było wykluczenie cukru z diety, a drugą unikanie wszelkich pokarmów na które pacjent jest Czytaj dalej

Kim był Abram Hoffer? Życiorys pioniera psychiatrii

Abram Hoffer (1917-2009) był pionierem psychiatrii, który z powodzeniem zastosował biochemię do sztuki psychiatrii. "Choroba psychiczna jest zazwyczaj chorobą biochemiczną. Schizofrenia to zależność od niacyny" - mówił Abram Hoffer. Wnioski Czytaj dalej

20 listów od osób, które wyzdrowiały z chorób psychicznych

W 2009 roku w czasopiśmie Journal of Orthomolecular Medicine kilkadziesiąt stron poświęcono zmarłemu tego samego roku Abramowi Hofferowi. Jedną z rubryk były listy od ludzi z całego świata, w których Czytaj dalej